СОЛЕНИ ВАНИЛИЦИ: Помеѓу два крцкави бисквити има ароматичен намаз – веднаш ќе ги снема од масата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите сакаат слатки, а дали некогаш сте пробале солена ванилица?

Ванилицата за многумина беше омилено уживање во детството. За многумина тие се првата асоцијација за бабината кујна, а дали некогаш сте пробале солени? Постапката за подготовка е иста, а можете да си поиграте и со вкусовите и да изберете зачини. Тие се одлично решение за предјадење на празнична маса, бидејќи гостите сигурно ќе се воодушеват, а можат да бидат и лесна закуска.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 100 гр путер
  • 100 гр рендано сирење
  • 100 гр сечкани кикирики
  • 3 лажици кисела павлака
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 250 гр крем сирење
  • магдонос
  • оригано

Подготовка:

Во сад се ставаат брашното, солта, прашокот за пециво, сирењето, путерот, павлаката и кикириките, па со рака се замесува тесто. Кога ќе добиете хомогена смеса, завиткајте ја во фолија и оставете ја половина час во фрижидер.

- Advertisement -

После тоа со сукало расукајте го тестото, па со калап или чаша за ракија извадете ги ванилиците и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Печете во загреана рерна на 180 C околу 15-20 минути додека не поруменат.

Оставете ги да се изладат, додека го подготвувате филот. Во крем сирењето додадете ситно сечкан магдонос и оригано, а можете да додадете и други зачини по вкус. Едната страна од ванилата премачкајте ја со сирење, па соединете ја со другата. Постапката повторете ја додека не го потрошите целиот материјал.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!