Солена ТОРТА СО СПАНАЌ: Сочна и полна со фил!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршена за сите празнични прилики, но и брза закуска за целото семејство.

Состојки:

Кора:

 • 20 лажици брашно
 • 200 гр варен спанаќ
 • 1 дл масло
 • 1 дл кисела вода
 • 1 дл пиво
 • 1 кесичка прашок за пециво

Фил:

 • 280 мл мајонез
 • 150 гр варен ориз
 • 100 гр маргарин
 •  4 кисели краставички
 • 2 лажици сенф
 •  50 гр печен сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Истурете брашно, прашок за пециво во садот, промешајте, потоа истурете масло, кисела вода и пиво и месете го тестото. Додадете ситно исечен варен спанаќ и сол, а потоа продолжете да мешате. Поделете го тестото на три дела, па печете три кори на 200 степени околу 20 минути и оставете ги да се оладат.

Изматете го маргаринот додека не стане пенлив, додадете мајонез, сенф, добро исцеден варен ориз, сецкан магдонос и сецкани краставици и сол.

Наредете ја солената торта така што ќе ставите кора па потоа од филот и така до потрошување на состојките. На крајот Премачкајте ја тортата со преостанатиот фил и одозгора посипете со печен сусам или цецкан магдонос по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!