Солена торта: Кремаст и шарен залак кој воодушевува!!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно е да се направи, а со својот вкус ги освојува и најпребирливите.

Состојки:

Кора:

 • 6 јајца
 • 6 лажици брашно
 • 5 гр прашок за пециво
 • 30 гр спанаќ
 • 1 лажица ајвар (или концентрат од домати)
 • 1 лажица масло
 • прстофат сол

Фил:

 • 400 гр сирење фета (или павлака)
 • 300 гр шунка
 • 70 гр печен сусам
 • 100 гр путер или маргарин

Подготовка:

- Advertisement -

Изматете снег од 6 белки, а потоа додадете 6 жолчки, сол и прашок за пециво. Промешајте уште малку и потоа додадете 6 лажици брашно.

Поделете ја смесата во 3 чинии рамномерно. Не додавајте ништо на едниот дел , додавајте ајвар на другиот, а спанаќот на третиот.

Потоа испечете 3 кори, во намастена тава со дијаметар од 25 см. Печете на 200 степени само неколку минути, проверете со чепкалка за заби дали се печени корите.

Филот направете го од фета сирење, на кое додавате печен сусам и врел стопен путер. Почнете да ги редите корите така што ставате: кора, па фил со сирење, па наредете шунка, па повторно кора и повторете ја.

Премачкајте го сирењето над последната кора и украсете или со сусам или со рендано сирење. Ставете го во фрижидер преку ноќ за да се излади и да има убав вкус.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!