Солена розен торта готова за неколку минути – Нејзиниот вкус ќе ве маѓепса!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Солената розен торта е едноставно ладно предјадење, лесно и брзо се прави, одлична е дури и за почетници, не може да погрешите а ќе изгледа толку шарено и привлечно.

Ова е одлично предјадење за секоја пригода, особено кога подготвувате многу храна за да им послужите на гостите.

Состојки:

  • 1 пакување солени розен кори (8 кори)
  • 500 гр рендано сирење (може и урда)
  • 500 гр кисела павлака
  • 200 гр мајонез
  • сол по вкус (1/2 лажичка сол)
  • 250 гр шунка, салама или пилешки гради
  • 3-4 кисели краставички
  • 3 лажици ајвар
  • 200 гр кашкавал (едам, гауда, чедар)

Подготовка:

Измешајте го ренданото сирење заедно со киселата павлака, мајонез и сол и сè добро соединете во хомогена смеса.

- Advertisement -

На крупно ренде во сад изрендајте ја шунката, во одделен сад краставички на помало ренде, а во третиот ставете ајвар и во четвртиот рендано сирење.

Подоцна во одделен сад ставете една шака рендан кашкавал за декорација.

Добиената смеса со рендано сирење поделете ја на 4 еднакви делови. Првиот дел, 1/4( 2,5 лажички) од сирењето соединете ја со ренданите краставички, вториот дел измешајте го со шукна и третиот со ајвар. Четвртиот дел од смесата со сирење оставете го на страна, останува таков бидејќи го премачкува колачот одозгора.

Редење: кора, фил со сирење, кора, фил со шунка, кора, фил со ајвар, кора, па повторете уште еднаш. Кората ја премачкуваме малку помалку од половина од смесата за да имаме по малку за премачкување на седмата кора. за седмата ги соединуваме сите овие филови измешани па премачкуваме.

На осмата кора одозгора ставете даска или плех и малку притиснете или ставете тежина за да се израмни колачот. Се остава да отстои така половина час, а потоа се премачкува со четвртата преостаната смеса од сирење и се посипува со рендан кашкавал.

Оставете во фрижидер да се стегне, се до сервирање. Пред сервирање на тортата од розен кори, исечете ги рабовите со нож тенко и само ако се суви краевите, а потоа исечете ја тортата на коцки.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!