Сок од ѓумбир – Чаша полна витамини!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сок од ѓумбир – чаша полна со витамини без шеќер. Овој брз сок или пијалок има одличен вкус и има многу витамини. Рецептот за овој домашен сок ќе го подготвите многу пати со портокал, лимон и ѓумбир без шеќер.

Состојки:

  • 40гр ѓумбир
  • 2,5 дл вода
  • 100 гр мед
  • 4 портокали
  • 1 лимон
  • 1,5 – 2 литри ладна вода
  • опција: Нане и лимета

Подготовка:

1.Излупете го ѓумбирот, изрендајте го и варете во тенџере 5 минути со 2,5 дл вода. По 5 минути тргнете го од оган и оставете го да се излади 10 минути. Во меѓувреме, исцедете ги портокалите. Извадете го ѓумбирот и додадете мед и претходно исцеден сок од портокал додека се уште е топла течноста.

- Advertisement -

2. Истурете ја добиената мешавина во бокал со приближно 1,5 – 2 литри ладна вода преку цедалка / сито или газа за да го направите сокот чист.

3. Исечете го лимонот на парчиња и додадете го во бокалот.

4. Сега можете да го изладите сокот од ѓумбир некое време или да го послужите веднаш доколку имате коцки мраз.

5. Ако можеби имате неколку лисја нане, би било добро да ги ставите во садот за коцки мраз пред да ги замрзнете. За украс, но и вкус, можете да ставите исечена лимета на прстени на чашата.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!