Сок од цвекло: За што е добар, колку често треба да се користи и како се прави?

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Цвеклото позитивно влијае на целиот организам – помага за детоксикација, односно за чистење на организмот, ја обновува крвта, го штити нашето срце, мозок, ја обновува нашата цревна флора, го зајакнува имунитетот…

Бидејќи нашиот организам е совршено поврзан, а органите постојано комуницираат, цвеклото позитивно влијае на секој од нив и им овозможува добро да комуницираат.

- Advertisement -

Цвеклото е магично, но една чаша сок дневно нема секогаш да биде доволна за регенерирање на вашето тело, доколку е премногу истоштено.

Сок од цвекло за крвна слика!

Анемијата може да биде постојана, особено кај жените, бидејќи менструалниот циклус одзема многу крв од телото.

Од суштинско значење е урамнотежена исхрана и внес на минерали, витамини и други есенцијални хранливи материи. Анемијата со себе носи низа последици, но и симптоми од кои најчести се исцрпеност, малаксаност, замор, вртоглавица со низок крвен притисок и главоболки. Тешкотии со дишењето, како и брз замор при физичка активност…

Сето тоа затоа што недостасува еден многу важен минерал – железото. Го има во изобилство во цвекло, поради што цвеклото е еден од најдобрите природни лекови за нашата крвна слика. Со редовно конзумирање на сок од цвекло, вашата крвна слика ќе биде беспрекорна, секако со балансиран внес на други здрави намирници.

Сок од цвекло за имунитет!

Цвеклото е богато и со витамин Ц, како и со витамини Б и Е, поради што е високо на листата на пожелни намирници кога е во прашање нашиот имунитет. Го детоксицира телото и го зајакнува, така што грипот и настинките не заобиколуваат во широк лак.

Кога треба да се конзумира сокот од цвекло?

Сокот од цвекло треба да се конзумира во текот на целата година, особено во зима кога обично е сезона на грип.

Сок од цвекло за црниот дроб!

Користењето цвекло, како што споменавме, помага за детоксикација на телото. Всушност, организмот сам се чисти, со помош на органите кои му служат – бубрезите, црниот дроб, мочниот меур… Но, со редовна употреба на цвекло, само го помагате овој процес.

Затоа, пиењето сок од цвекло може да го зачува здравјето на вашиот црн дроб, но и на бубрезите… Наместо да им ја отежнува работата, тоа им помага и на тој начин ги штити.

Рецепт за сок од цвекло

Состојки:

  • 2 главици цвекло
  • 3 моркови
  • 1 јаболко
  • сок од 1 портокал

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер или во соковник и мешајте ги. Добиениот сок испијте го веднаш.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!