Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа се додава во овошни салати, колачи, пити и други десерти.

Се повеќе се користи во козметичката индустрија. Неговиот екстракт се користи во производи за нега на тело, но има и бројни рецепти за маски и бањи што можеме да ги направиме сами.

- Advertisement -

Сокот од киви можете да го добиете само во соковник или блендер, но на тој начин ќе трае најмногу 24 часа. Доколку сакате да го консумирате подолг временски период, следете го овој едноставен рецепт кој ќе ви помогне да добиете здрав, вкусен и економичен сок за помалку од половина час.

Состојки:

 • 1, 5 кг излупени киви
 • 1, 5 литри вода
 • 500 гр шеќер

Подготовка:

Сварете ја водата и оставете ја да се излади. Во меѓувреме, излупете го кивито, измијте го добро и мелете го колку што е можно поситно во блендер. Добиената содржина процедете ја преку цедалка обложена со газа и притиснете ја за да добиете поголема количина сок.

Додадете сок од киви и шеќер во шерпата што содржи изладена вода. Измешајте го сето ова додека шеќерот целосно не се стопи. Истурете го во пластични шишиња што претходно сте ги стерилизирале.

Можете да го чувате сокот во фрижидер, замрзнувач или на некое друго ладно место. За да добиете поздрав сок, наместо шеќер, користете мед, стевија или некој друг засладувач. Шишето што ќе го отворите може да остане во фрижидер една недела, по што содржината ќе се расипе. Ако се чувствува силен вкус, можете да го разредите сокот со вода. Додадете неколку коцки мраз, украсете го со парчиња овошје и уживајте во неговиот освежителен вкус.

Сокот не треба да се претерува, затоа се препорачува да се пијат две чаши разредени со вода. Во спротивно, може да се појави алергија на киви. На бремените жени им е дозволено да го консумираат бидејќи содржи фолна киселина.

Кои се позитивните дејства на сокот од киви !?

 • ги подобрува когнитивните функции;
 • спречува дејство на слободните радикали во организмот;
 • го отстранува целулитот, акните и мозолчињата и придонесува за прекрасен изглед и здравје на кожата, косата и ноктите;
 • спречува болести на очите и го подобрува видот;
 • помага во лекување на респираторни заболувања и ја намалува кашлицата;
 • помага во лекување на кардиоваскуларни болести, бидејќи го регулира крвниот притисок и нивото на лош холестерол;
 • ги ослободува бубрезите од песок и камења;
 • го намалува ризикот од мозочен удар и срцев удар;
 • има антиканцерогено дејство;
 • ја одржува еластичноста на клетките и спречува згрутчување на крвта;
 • му помага на телото да се опорави од стрес, физички и ментален замор;
 • штити од грип, настинка и го зајакнува имунитетниот систем;
 • поттикнува губење на тежината затоа што спречува таложење на масни наслаги.
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!