СОВРШЕН ФИЛ ЗА КРОФНИ И МАФИНИ, НО И НАМАЗ ЗА ПАЛАЧИНКИ: Деликатната текстура на кремот од лимон ќе ве воодушеви!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нежна текстура слична на пудинг, кремот од лимон е популарен насекаде низ светот и главно се користи во подготовката на други десерти.

Ненадмината е како фил за колачи, но може да биде и одлична алтернатива за појадок или попладневен чај. Следете го нашиот рецепт за крем од лимон за да ја постигнете вистинската густина и да создадете рамнотежа помеѓу сладоста и киселоста.

- Advertisement -

Лимоновиот крем обично се користи за полнење на мафини, а одличен е и за мачкање на леб и бисквити или за подготовка на неодолив мус.

Состојки:

  • 150 гр шеќер
  • 60 гр путер
  • сок од 2 лимони (за околу 130 мл сок)
  • кора од 1 лимон
  • 2 јајца
  • 1 лажичка пченкарен скроб

Подготовка:

Изрендајте ја кората од два лимона без белите делови што се горчливи, а потоа исцедете ги. Во соодветна тава растопете го путерот. Тргнете од оган додадете го шеќерот, сокот од лимон и ренданата кора.

Измешајте ги јајцата и пченкарниот скроб со жица за матење. Префрлете ја смесата во мало тенџере и варете 3-4 минути откако ќе зоврие, мешајќи со жица да се згусне. Исцедете го кремот од лимон преку цедалка за да ги отстраните грутките. Покријте го со стреч фолија додека е се уште топол и оставете го да отстои во фрижидер најмалку 1 час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!