Совршен ручек: Сочната овчарска пита е вистинскиот избор!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога ќе го испечете, вашето семејство ќе биде пресреќно и сигурни сме дека за миг ќе исчезне од чинијата.

Доколку сакате да се почестите со вкусен оброк полн со вкусови и ароми на месо и зеленчук, тогаш познатиот британски специјалитет – овчарска пита е идеалното решение за вас. Пире од компири, месо и зеленчук печени во рерна даваат експлозија на вкус, а за подготовка на оваа верзија на овчарската пита што ви ја пренесуваме ќе ви треба околу еден час подготовка.

Еве што ќе ви треба и како се подготвува, а кога ќе го испечете, вашето семејство ќе биде пресреќно и убедени сме дека за миг ќе исчезне од чинијата.

Состојки за месниот дел:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 500 гр мелено говедско или говедско месо
 • голем кромид исечкан на ситни парчиња
 • едно чешне лук ситно сечкано
 • половина лажичка мелен бибер
 • слатка црвена пиперка
 • 50 гр крем супа од кесичка (праз, печурки – по вкус)
 • 200 мл говедска супа
 • 500 гр замрзнат зеленчук по желба
 • сол и бибер по желба

Состојки за пире од компири:

 • шест големи компири – излупени и исечени на коцки
 • 4 лажици путер
 • околу 150 мл млеко
 • 25 гр рендан пармезан
 • сол и бибер
 • лажица свеж сечкан магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

За почеток ставете ги сечканите компири да се варат и за тоа време подгответе смеса од месо и зеленчук.

Во голема тава загрејте го маслиновото масло и додадете го меленото месо и оставете да се крчка околу пет минути, цело време мешајте и дополнително исечкајте го со блендер. Потоа додадете ги лукот и кромидот и оставете да се динста уште околу три минути.

Потоа во тавата додадете мелена пиперка, смеса од крем супа и супа и се добро измешајте. Потоа додадете ја смесата од замрзнатиот зеленчук и оставете ја да се готви неколку минути. Потоа тргнете ја тавата од оган и загрејте ја рерната на 180 степени.

Потоа фрлете се во подготовка на пире од компири. Варените компири исцедете ги и додајте ги во поголемо тенџере или сад. Додадете омекнат путер и со миксер или рачно изгмечете ги компирите, па додадете пармезан, млеко, сол и бибер и уште малку измешајте.

Подготвеното месо и зеленчук префрлете ги во сад за печење, одоздола ставете го месото а одозгора додајте го пирето и со лажица рамномерно распоредете го. Потоа поминете со вилушката врз компирите и додадете го сечканиот магдонос. Ставете се заедно во загреана рерна околу 40 минути, додека врвот на питата не добие златно-кафеава боја. Пред сервирање додадете уште малку сечкан магдонос и бибер и уживајте!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!