Совршен рецепт за БУРЕК ХХL

Вреди да се проба:

Најдобриот рецепт за домашно подготвен бурек. Вкусен доручек за сите генерации. Внуците ќе го обожаваат.

Состојки:

  • 800 гр мелено месо
  • 500гр кромид
  • Мала лажица сол
  • 850гр готови кори за пита

Мешавина за премачкување:

- Advertisement -
  • 7дцл минерална вода
  • 50мл масло
  • Пола лажичка сол

Подготовка:

  1. Малку испржете го посоленото месо со кромид.

2. Подгответе ја мешавината за премачкување според количината наведена во списокот на состојки.

3. Премачкајте ја тавата (големина 33 см ) со 3 лажици масло.

4. Во тавата за печење ставете 3 празни кори и премачкајте ги со по 2 лажици од смесата за премачкување.

5. Над третата ставете 2 полни големи лажици месо.

6. Сега наизменично ставете 1 кора, па 2 лажици од смесата и 2 лажици месо додека не ги потрошите сите состојки (оставете 3 кори)

7. На крајот, 3 празни кори без месо одат на врвот, но ги премачкувате со смесата со вода со по 2 лажици.

8. Прелијте ги со преостанатата мешавина, треба да остане малку

9. Печете околу 45 минути на 200 Ц.

10. По истекот на времето, одделете ги рабовите од тавата со нож и превртете го бурекот на другата страна, што значи да го истресете наопаку. Исечете на парчиња по желба.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!