СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Полнети тиквички во сос од домати!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви пренесуваме рецепт кој одлично ќе се вклопи во летното мени.

Веруваме дека ќе ви се допаднат тиквички полнети со месо и ориз во сос од домати и дека често ќе се најдат на вашата трпеза.

Состојки:

 • 1,5 кг тиквички
 • 350 гр мешано мелено месо
 • 150 гр ориз
 • свеж магдонос и целер
 • 3 чешниња лук
 • сол, бибер
 • 150 гр сечкани домати
 • 2 лажици концентриран домат
 • 2 коцки супа
 • 2 поголеми глави кромид
 • околу 500 мл вода
 • 1 лажичка шеќер

Подготовка:

Лесно изгребете ја кората од тиквичките. Издлабете го центарот на тиквичките со алатка. Ако се премногу долги, прво исечете ги во ширина.

- Advertisement -

Подгответе го филот: на загреано масло нежно пропржете 1 кромид, месото, сол и бибер и пржете неколку минути. Се трга од оган и се додава оризот, лукот, сечканиот свеж магдонос и целерот. Издлабените тиквички се полнат со филот и се редат во длабок сад во кој ќе се печат.

Подгответе го доматниот сос: пропржете го кромидот, додајте ги парчињата домати и кратко проварете. Додадете во него ½ l вода, концентриран домат, коцки за супа и шеќер. Добро измешајте, сварете и прелијте ги полнетите тиквички.

Тиквичките се печат во покриен сад во рерна загреана на 170 C околу еден час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!