Совршен вкус, ЈОГУРТ САЛАТА: Сочно, кремасто и богато, а се прави супер лесно!

Вреди да се проба:

Салата од јогурт е апсолутен хит – мора да ја пробате!

Многу е сочно, кремасто и вкусно, а се прави брзо и лесно. Што е многу важно – може да остане во фрижидер долго време.

- Advertisement -

Состојки:

  • 250 грама тестенини
  • 100 грама сирење исечкано на коцки
  • 100 грама шунка или пушен врат
  • 1 голем варен морков
  • 6 корнишони или 3 поголеми кисели краставички
  • 1 кисела пиперка
  • 500 мл јогурт
  • 100 грама мајонез

Подготовка:

Ставете ги сварените тестенини во сад, потоа додадете сецкано сирење, сецкана шунка или врат, потоа варен морков, исецкани корнишони, исецкана кисела пиперка. Измешајте добро и потоа додадете јогурт и мајонез.

Оставете ја салатата да отстои во фрижидер неколку часа, така што тестенините ќе ги впијат соковите.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!