СОВРШЕН ВКУС И ПОЛН СО ПРОТЕИНИ: Лосос намаз каков што не сте пробале! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Она што го јадете наутро и на работа има значително влијание врз вашата благосостојба и продуктивност. Изборот е ваш: дали ќе бидете полни со енергија после ручекот и ќе бидете подготвени повторно да работите или ќе се чувствувате уморни, тромно и безволно?

Ако подготвите нешто здраво како намаз од лосос (подгответе се дома и само понесете тост со себе), не треба да се грижите за калориите или продуктивноста. Исто така, другите диететски одлуки веројатно ќе бидат подобри отколку што би биле по сочен хамбургер. Лососот содржи не само омега-3 масни киселини, туку и протеини и витамин Б12. Затоа ова е здрав и избалансиран оброк, кој е и многу вкусен! Во продолжение дознајте како можете брзо да го подготвите дома.

Состојки:

 • 1 дцл бело вино
 • 1 филе лосос без коски и кожа
 • 1 филе чаден лосос
 • 6 супени лажици грчки јогурт (со малку маснотии)
 • 1 лажица сок од лимон
 • 4 супени лажици сенф
 • прстофат сол
 • прстофат бибер
 • 1 лажица лутеница
 • 2 лажици сечкан млад власец
 • крекери, двопек или мали лепчиња за сервирање

Подготовка:

- Advertisement -

Филето лосос се динста во виното кратко (5 до 6 минути) и се остава на страна. Во друг сад измешајте грчки јогурт, сокот од лимон, сенфот, солта и биберот и на крајот измешајте ја и лутеницата. Исечете ги двете филе лосос на помали парчиња и промешајте. На крај посипете со власец.

Намазот по желба можете да го ставите во фрижидер неколку минути и да го послужите разладен, а веднаш да го нанесете на тост и да се почестите со ужина или вечера.

Доколку намазот го однесете на работа следниот ден, задолжително чувајте го во фрижидер преку ноќ, а истото важи и додека сте на работа, во случај да не изедете сè одеднаш.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!