Совршенство без мана: Рецепт за чоколадни коцки со течна средина кои се топат во устата!

Вреди да се проба:

Овие чоколадни коцки или брауни обично се печат во квадратна тава за печење, а во зависност од содржината, тие се поделени во два основни типа – сува компактна верзија и една со течен крем во средината.

Ви донесуваме рецепт за последната верзија што се топи во уста.

- Advertisement -

Состојки:

  • 250 грама шеќер
  • 225 грама црно чоколадо
  • 170 грама стопен путер
  • 100 грама брашно
  • 30 грама какао во прав
  • 2 јајца
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • малку сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Стопете го чоколадото на пареа или во микробранова печка. Со миксер изматете ги стопениот путер и шеќерот во густа смеса. Додадете јајца и екстракт од ванила и измешајте се заедно уште неколку минути.

Измешајте го стопеното чоколадо во смесата. Не ставајте топло чоколадо во смесата, но оладете го малку пред да додадете. Во смесата просејте брашно, какао и сол и лесно измешајте ги сите состојки со шпатула.

Пренесете ја смесата во калап од 20х20 см обложен со хартија за печење и ставете во рерна 20 до 25 минути во зависност од тоа колку сакате да биде течна средината на тортата.

Послужете со лажичка сладолед и / или овошје по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!