Совршено слатко уживање: Најефтините ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ се прават за кратко време!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате да направите слатка трпеза за роденден на детето, мафините се неизоставен дел од неа. Без оглед дали некогаш сте ги направиле овие вкусни десерти или не, ако ги направите според овој рецепт, децата ќе бидат воодушевени.

Состојки:

 • 115 гр путер (маргарин)
 • 250 гр шеќер
 • 2 поголеми јајца (собна температура)
 • 100 гр брашно
 • половина лажичка прашок за пециво
 • 1/4 лажичка сода бикарбона
 • 1/4 лажичка сол
 • 1/2 чаша какао
 • 1/2 чаша млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила

За фил:

 • 200 гр црно чоколадо
 • 200-250 мл слатка павлака

Подготовка:

Растопете го путерот во микробранова печка, па истурете го во сад во кој ќе ја направите смесата за мафините. Додадете шеќер и промешајте полека, потоа јајца, брашно, прашок за пециво, сода бикарбона, сол, какао, млеко и екстракт од ванила. Убаво измешајте за да добиете убава кремаста смеса.

- Advertisement -

Подгответе калап за мафини, а потоа ставете во него корпички за печење. Ако не, можете да ги направите и без нив. Важно е да не ги исполнувате корпите до крај, туку до половина или нешто повеќе од половина.

Додека се пече, тестото се крева малку и само ја исполнува корпата до работ. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 до 25 минути.

Подготовка на фил: Скршете го чоколадото на парчиња, а потоа прелијте со павлака и ставете во микробранова печка да се растопи. Се меша со шпатула убаво да се соедини, се покрива со истегната фолија и се остава да отстои преку ноќ.

Смесата ќе биде ретка, но не грижете се, така треба да биде. Оставете го да отстои, а следниот ден мешајте со миксер со максимална брзина и мешајте неколку минути. Ќе добиете феноменална кремаста смеса. Ставете го кремот во шприц за украсување и вклучете ја имагинацијата. Веруваме дека ќе ги воодушевите најмалите, забавувајте се!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!