СОВРШЕНИ ЈАЈЦА ВАПЦАНИ СО ТУРСКО КАФЕ: Најубавите украси се наједноставните и најевтините!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најубавата сликарска техника која е евтина. Како да бојадисате велигденски јајца со кафе

Велигден е најрадосниот празник, а она што сите со особено нетрпение го очекуваме е фарбањето јајца. Ова е моментот кога се зближувате со семејството, бидејќи заедно со најмладите дизајнирате и украсувате јајца. Ви предлагаме едноставна техника која ќе ги обои јајцата во окер и малку кафена боја. Нијансата е прекрасна, а шарите ќе ве воодушеват. Не треба да бидете премногу креативни, потребно ви е само малку време.

Состојки:

  • јајца
  • 2-3 лажици кафе
  • 700 мл вода
  • оцет

Подготовка:

Сварете ги јајцата, а во еден сад измешајте зовриена вода со кафето и убаво измешајте. Кафето процедете го во две помали чинии и во секоја истурете по 2 лажици оцет.

- Advertisement -

Јајцата замотајте ги со јута или чипка и добро затегнете, а може да го завиткате и јајцето во насока по која сакате. Така кога ќе го натопите во кафе ќе останат шарите. Чувајте ги јајцата во кафето половина час. На крајот премачкајте со масло за да добијат светкав изглед.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!