Совршени американски палачинки: Испробан и одличен рецепт за овие палачинки!

Вреди да се проба:

Па, немаме друг избор освен да ве запознаеме со совршените американски палачинки.

Состојки:

  • 2 шолји брашно
  • 2 лажици шеќер
  • пола ќесичка прашок за пециво
  • 1/2 лажиче сол
  • 1 шолја свежо млеко
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 јајце 1 лажиче ванила

Подготовка:

Во сад просејте го брашното, солта и прашокот за печиво, и додадете го шеќерот. Во посебен сад изматете го јајцето, додадете маслиново масло и млеко.

- Advertisement -

Додадете го брашното во течната смеса за американските палачинки по делови и измешајте додека смесата не стане хомогена.

Печете ги совршените палачинки во тавче со нелеплив слој (не се додава маснотија за да се добие овој мазен ефект) на средна температура.

Совршените американски палачинки направете ги мали и штом ќе се појават меурчиња, тогаш се подготвени за вртење. Послужете со дресинг од грчки јогурт и замрзнато овошје.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!