Совршена салата од туна и компир: Рецепт за совршенство од кој ќе сакате репете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Една од тајните на совршената салата од компир е додавањето топол прелив, а доколку се одлучите за туна, рибата и зеленчукот ќе одат совршено.

Салата од компир е едноставно јадење кое, со вистински додатоци, лесно се претвора во хранлив ручек или вечера. За да ги направите компирите повкусни, ставете ги со топол зеленчук или риба, што одлично оди со туна. Токму во топлата основа е една од тајните на сочноста. Маслинките исто така добро ќе одат со салата од туна и компир.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 2 конзерви туна
 • 100 гр црни маслинки
 • 2 млади кромидчиња
 • 250 мл супа од зеленчук
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лимон
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол, бибер
 • неколку гранчиња свеж магдонос
 • еден грст копра

Подготовка:

Измијте ги компирите и варете ги со лушпа околу 30 минути или додека не омекнат. Кога компирот ќе се свари, исплакнете го во ладна вода, излупете и прелијте го со сок од лимон, оставете малку да се изладат за полесно да се исечат, а потоа исечете ги на парчиња со еднаква дебелина.

- Advertisement -

Кромидот исечкајте го на парчиња, додајте го на компирот и внимателно измешајте.

Во топлата супа додадете сенф, масло, сецкана копра, сол и бибер, измешајте се добро и прелијте ги компирите, лесно протресете го садот и оставете ја салатата да отстои најмалку еден час, така што сите ароми се апсорбираат во компирот

Потоа промешајте туна и маслинки и посипете врз компирите како и со сецкан магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!