СНИКЕРС торта: Вистинско чоколадно уживање!

Вреди да се проба:

Вкусот на популарното чоколадо, ќе го обожавате уште на првиот залак.

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
 • 12 белки
 • 300 гр печени изблендирани кикирики
 • 15 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици какао

Фил 1:

 • 12 жолчки
 • 300 гр шеќер
 • 100 гр црно чоколадо
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 250 гр маргарин
 • 4 сникерс чоколади

Фил 2 – карамела:

 • 200 гр шеќер
 • 2 лажици вода
 • 20 гр маргарин
 • 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Најпрвин, направете го вториот фил. Измешајте вода и шеќер во тава и ставете го на тивок оган да се раствори шеќерот. Кога ќе се стопи, кога нема повеќе грутки шеќер, додадете маргарин и мешајте додека не се стопи. Додека го правите ова, слатката павлака се загрева во сад. Кога маргаринот се стопи, истурете ја топлата слатка павлака и промешајте уште 5 минути. Тргнете го од оган да се излади целосно. Кога е млако, ставете го во фрижидер да се стегне уште повеќе.

За кората, изматете 4 белки со 5 лажици шеќер во сад, потоа додадете 100 гр кикирики, 1 лажица брашно и 1 лажица какао и промешајте. Премачкајте плех за печење од 25 см, а потоа протресете ја смесата и печете во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути. Подготвена е кога ќе стане црвеникава, поточно потемнува. Печете 3 кори вака и изладете ги сите три.

За првиот фил изматете ги жолчките со шеќерот убаво, па ставете на пареа да се готват во стаклен сад врз друг сад во кој има два прста вода. Кога водата ќе зоврие во долната тава, варете 10 минути, а потоа додадете сецкан маргарин и кршено црно чоколадо, а потоа измешајте се заедно да се стопи и варете уште 15 минути. Тргнете го од оган да се излади.

На изладениот фил, додадете сецкани сникерс чоколади  и сецкано млечно чоколадо, промешајте и оставете да се соединат.

Извадете го филот карамела од фрижидерот, па измешајте го затоа што веројатно е затегнат на некои места, а на некои места не, и ќе добиете прекрасен крем од карамела. Ако не сака да се меша само додадете 100 мл слатка павлака во филот и потоа промешајте.

Наредете ја тортата. Кора, фил карамела, па фил 1, кора, фил карамела, фил 1 и на крај завршете со кора. Најдобро е тортата да ја распоредите во калап или тава во која сте ја испекле кората. На крај премачкајте со филот од карамела и оставете ја тортата во фрижидер.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!