СНЕЖНА КРАЛИЦА, новогодишна салата: Ќе биде НЕЗАМЕНЛИВА во секоја свечена пригода!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасна салата за секоја свечена пригода.

Состојки:

 • 250 гр ракчиња
 • 2 кришки сирење
 • 6 варени јајца
 • 200 гр шунка
 • 1 мала главица кромид
 •  1 јаболко
 • 100 гр кикирики
 • 350 мл мајонез
 • 2 лажици оцет
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 грст ореви
 • 50 мл вода

Подготовка:

Прво ставете го сирењето во замрзнувач. Исечкајте го кромидот, додадете сол, шеќер и оцет. Истурете малку зовриена вода и оставете да отстои 15 минути, додека целосно не се излади.

- Advertisement -

Ракчињата исечкајте ги на мали коцки, а потоа и шунката во посебни чинии. Излупете ги варените јајца и одвојте ги белките од жолчките. Ставете ги во посебни садови.

Во шунката, ракчињата и жолчките додадете малку мајонез и убаво измешајте ја содржината на секој сад.

Подгответе кружен калап со обрач со дијаметар од околу 18 см. Замрзнатото сирење крупно изрендајте го, па ставете го на дното од калапот и тенко премачкајте го со мајонез. Потоа ставете ги жолчките, а потоа кромидот.

За следниот слој треба да нанесете сечкани ракчиња, а над нив крупно наредете го јаболкото, а потоа ставете ја сечканата шунка. Следниот слој се крупно мелени ореви, а потоа последниот слој, рендани белки измешани со малку мајонез.

Украсете со листови магдонос по желба, извадете го обрачот и вашата салата е готова!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!