СМУТИ “Rainbow”: Неодоливо вкусно „Виножито во чаша“ за здрави деца!

Вреди да се проба:

Смути виножито е вистинско виножито во чаша! Пијалокот во бои на виножито изгледа неодоливо, а во исто време е вкусен и здрав за децата.

Децата ќе бидат воодушевени ако ги вклучите во правење вкусен, здрав и хранлив пијалок, кој изгледа како ремек-дело на престижен ресторан за здрава храна. Рецептот не содржи бел шеќер и глутен, а богат е со разни видови овошје и друга храна, што ќе обезбеди внесување на важни хранливи материи во доволни количини.

- Advertisement -

Состојки:

Црвен слој

 • 1 банана
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1/2 чаша малини
 • 1/2 чаша јагоди
 • вода по потреба

Портокалов слој

 • 1 банана
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1/2 шолја парчиња праска
 • 1 мал портокал
 • 1/4 чаша манго
 • вода по потреба

Жолт слој

 • 2 банани
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1 чаша парчиња ананас
 • вода по потреба

Зелен слој

 • 2 банани
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1 грст (или повеќе) спанаќ
 • 1 чаша парчиња ананас
 • вода по потреба

Син слој

 • 2 банани
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1 чаша парчиња ананас
 • мала количина на сина боја за јадење храна
 • вода по потреба

Виолетова боја

 • 1 банана
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • арома ванила
 • 1 чаша капини или боровинки
 • вода по потреба

Розов слој

 • 1 банана
 • 1/2 чаша грчки јогурт
 • 1/2 чаша парчиња цвекло
 • 1 чаша јагода или малина

Подготовка:

Состојките за секоја боја треба да се мешаат одделно се додека не се претворат во хомогена маса. Додадете повеќе течност ако смесата е премногу густа. Истурете го готовиот смути во чаши, слој по слој, измијте го блендерот пред да ја измешате следната боја.

Може да експериментирате со комбинации на бои и видови храна. На пример, ако не сакате да го користите синиот слој, прескокнете ја оваа боја. Состојките во овој рецепт се доволни за 8-10 порции, и ако не ви е потребна таа количина, поделете ги состојките на половина. За украсување, додадете парчиња овошје и бобинки на врвот на чашата.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!