Слатко од шумски јагоди : Волшебен вкус!

Вреди да се проба:

Дали некогаш сте пробале нешто поубаво? Ова слатко никој нема да остави рамнодушен.

Состојки:

  • 350 гр. шумски јагоди
  • 1 кг. шеќер во прав
  • 1 чаша вода

Начин на подготовка:

Исчистете ги шумските јагоди и измијте ги. Ставете ги во длабоко тенџере. Посипете ги со шеќер и додадете вода. Потоа ставете ги да се варат и нежно протресувајте ја шерпата повремено и отстранувајте ја пената.

- Advertisement -

Варете ги 10 минути. Потоа тргнете го теџерето од шпоретот и покријте го со влажна крпа. Истурете го слаткото во тегли следниот ден.

Во шерпата можете да наредите и ред шеќер, ред јагоди, ред шеќер, па налејте вода и варете следниот ден.

Уживајте во вкусот!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!