Слатко од КОРА ОД ЛУБЕНИЦА: Несекојдневно но многу вкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Невообичаено слатко кое ќе ве воодушеви со својот вкус.

Состојки:

  • Лубеница
  • Шеќер (800 гр за секој килограм кора)
  • Според вашите желби и вкус: каранфилче, стапче од ванила или цимет итн.

Подготовка:

Исечете ја лубеницата на кришки, а потоа исечете го месото (црвениот дел) на 1/2 см од кората. Излупете ја кората, а потоа исечете ја на мали парчиња (по можност 1-1,5 см на коцки), а потоа измерете ја.

Ставете ја исечената кора во шерпа и прелијте ја со вода. Кога ќе зоврие исцедете ги коцките кора, истурете ја водата. Ставете нова вода и повторно оставете да зоврие. Повторете ја постапката така што водата ќе ја истурите 9 пати (и кората ќе ја исцедите). Кога кората ќе проврие во девет води, истурете ја со ладна вода и оставете ја да стои, да се олади.

- Advertisement -

За секој килограм кора што сте го измериле пред да почнете да готвите, подгответе 800 гр шеќер. Ставете шеќер во поголемо тенџере, истурете половина чаша вода и варете. Кога сирупот ќе се згусне до густина на редок мед, додадете ги коцките кора од лубеница и зачини, по желба. Промешајте и продолжете да готвите 10-15 минути.

Проверете ја густината – најдобро со истурање лажичка сируп, така да ако остане трага кога ќе повлечете со лажичката, тогаш слаткото е готово,ако трагата не е исцртана, тогаш се уште треба да се готви. Истурете го топлото слатко во врели тегли. Теглите затворете ги со капаци и ставете ги во ќебе или крпа за полека да се оладат.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!