Слатко од зелени смокви: Најубавото и најслаткото слатко!

Вреди да се проба:

На многумина омилено слатко им е токму ова, слаткото од зелени смокви.Дали и на вас ви е омилено?! 

Состојки:

  • 500 гр зелени смокви
  • 600 гр шеќер
  • 1 л вода + за готвење
  • сок од половина лимон
  • 2-3 каранфилче

Подготовка:

Измијте ги смоквите и исечете ги дршките. Ставете смокви во тенџере, потурете ги со вода, и од моментот кога ќе зовријат, варете 10 минути. Исцедете ја водата, истурете ја повторно и ставете ја да зоврие, како прв пат. Повторете го процесот уште еднаш. Така се готват вкупно 30 минути.

- Advertisement -

Одделно ставете литар вода со шеќер во соодветна шерпа, додадете смокви и каранфилче. Гответе 30-40 минути на средна топлина од моментот кога ќе зоврие. На крај додадете сок од лимон и варете уште 5 минути.

Слаткото оставете го да се олади во шерпа, па истурете го во соодветните стаклени тегли.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!