СЛАТКО ОД БОРОВИНКА: Направено е од 3 состојки – рецепт што ќе ви го побараат сите соседи!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Воодушевете ги гостите кога ќе им послужите десерт од боровинки со нивното кафе.

Сезоната на боровинки е во полн ек, па искористете ја за да направите вкусен десерт во кој ќе уживате цела зима. Покрај состојките ќе ви треба и малку трпение, но трудот на крајот се исплати.

Состојки:

  • 1,5 кг боровинки
  • 1 кг шеќер
  • 1,5 лимон

Подготовка:

Добро измијте ги боровинките, па оставете ги да се исцедат. Во голема тава истурете слој шеќер, слој боровинки. Завршете со шеќер. Малку протресете ја тавата за шеќерот добро да се распореди насекаде. Покријте го тенџерето и оставете го да отстои преку ноќ, или барем 5 часа, за да се ослободи сокот.

- Advertisement -

Следниот ден ставете ги боровинките да се варат на умерена температура. Нема потреба од додавање вода, бидејќи тие го испуштиле својот сок. За време на готвењето, повремено нежно протресете ја тавата или многу нежно промешајте, за да не изгорат боровинките на дното. Исто така, редовно отстранувајте ја пената која ќе се издигне на површината.

Гответе околу половина час до еден час. Кога сирупот ќе стане густ како мед, односно кога ќе поминете со лажицата низ слаткото и ќе го видите дното на тавата, тогаш е готово. Потоа исклучете го шпоретот, но оставете го слаткото врз него.

Додадете парчиња лимон и измешајте. Оставете го уште малку додека не се излади ринглата. Топлото слатко истурете го во стерилизирани тегли, цврсто затворете и завиткајте во крпа. Оставете го слаткото целосно да се излади и чувајте го во шпајз. По отворањето, теглата со слатко чувајте ја во фрижидер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!