Слатки поховани ролнички – Однадвор крцкава коричка а внатре полни со фил!

Вреди да се проба:

Домашен сируп од цвекло: Витаминска бомба за подобра крвна слика и поголема енергија!

Сите знаеме колку е корисно цвеклото, но поради специфичниот вкус и мирис не секој може да го консумира. Затоа ви подготвивме одличен рецепт за...

ГУЛАШ ОД ПЕЧУРКИ: Неверојатно вкусен ручек кој совршено ќе ве нахрани!

Збогатете ја вашата есенска трпеза со оваа одлична чорба која можете да ја послужите со ориз или варени тестенини. Состојки: 500 грама печурки по желба ...

НАЈБАРАНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА ВО СВЕТОТ: Направете ја дома, брзо и лесно!

Најслаткото уживање кое сте го пробале.  Состојки: Кора: 250 гр брашно 80 гр какао во прав 6 јајца 250 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 прашок...

Колач од тиква и цимет: Миризлив есенски десерт со неодолив вкус!

Сезоната на тикви конечно е пред нас, а овој пат ви носиме рецепт како да ја искористите оваа есенска храна на најсладок можен начин. Тиквите...

Класичните пржени кришки сите ги сакаат и воглавно се јадат за појадок. Но тие може да бидат и слатки, тогаш во смесаата се додава уште цимет и ванилин шеќер, а потоа се пржат.

Полнењето може да го изберете по ваша желба. Може да ги сервирате со сладолед и овошје.

Состојки:

  • 10 кришки тост леб
  • 3 лажици стопен путер
  • 3 лажици кафеав шеќер
  • 2 лажици цимет
  • 3 јајца
  • 1 лажица млеко
  • 1/2 лажичка цимет
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Секоја кришка тост леб притистнете и развлечете ја со оклагија. Во чинија измешајте го растопениот путер, кафеавиот шеќер и 2 лажици цимет. Со оваа смеса намачкајте ја секоја кришка тост леб, додадете фил од крем или џем по ваша желба и завиткајте ги како ролни.

- Advertisement -

Секоја ролничка потопете ја во мешавина од три јајца, една лажица млеко, половина лажичка цимет и половина лажичка екстракт од ванила. Ставете ги во тава со масло и пржете додека не поруменат.

Погледнете ја целата постапка на видеото подолу.

Пријатен апетит!

Извор: stvarukusa.mondo.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Брз ручек: Полнето пилешко со крем сирење и спанаќ!

Овој ручек е совршен за изненадувачки гости и кога навистина ви се брза. Состојки: 800 гр пилешки гради 100 гр спанаќ 150 гр крем сирење ...

Риба во фолија: Совршен ручек за ПОСНИ денови!

Освен што се здрави, ваквите оброци се пријатни за непцето и душата, па затоа решивме да ви го понудиме нашиот предлог за ручек деновиве....

ЧОКОЛАДНА ПИТА: Брзо и лесно, сите ќе ви го побараат рецептот!

Отсега ќе го правите цело време. Состојки за тестото: 300 гр мазно брашно 150 гр омекнат путер на собна температура 80 гр шеќер прстофат сол ...

Прелиени ќофтиња: Совршен ручек за целото семејство!

Убаво, вкусно, калорично - се што сите сакаме. Состојки: 400 гр мелено месо 200 мл кефир 200 гр брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода...

Инстант леб без квасец: Повкусен од кој било леб со сиренце!

Кога ќе ви снема леб и не можете да одите до продавница, замесете го овој брз рецепт. Состојки: 250 гр брашно 1 прашок за пециво ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!