Слатка зимница: Гурмански рецепт за ЏЕМ од СЛИВИ со ЧОКОЛАДО!

Вреди да се проба:

Нема повкусна и подобра комбинација за џем од сливи со чоколадо. Ќе се изненадите од вкусот.

Состојки:

  • 2 кг шеќер
  • 6 кг исчистени сливи
  • 200 гр чоколадо
  • 1 шише екстракт од рум

Подготовка:

Во голема шерпа или сад прелијте го шеќерот со малку вода како да го прелива шеќерот. Сливите измијте ги, исчистете ги и измелете ги и додадете ги во садот со шеќер.

- Advertisement -

Гответе, мешајќи, колку што е потребно. Кога ќе добиете убава мазна смеса т.е. кога е готово, додадете го чоколадото и варете уште малку. Тргнете го од оган и додадете шише рум во смесата.

Истурете го врелиот џем во суви, врели тегли. Затворете и добро завиткајте во крпи. Оставете до следниот ден да се олади.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!