СЛАТКА ЗЕЛКА со домашни ЈУФКИ: Традиционално јадење на кое сланината и домашните јуфки даваат посебен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашни јуфки со зелка и сланина од чиј мирис ви се отвора апетитот.

Зелката со домашни јуфки е едно од јадењата што најчесто се подготвува во Војводина. Можете да додадете и купени тестенини, но секако многу поголем шарм, а вистински, полн вкус на ова јадење овозможуваат домашните тестенини.

Состојки:

  • 1 средна главица зелка
  • 100 гр сланина од месо
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка пиперка
  • сол, бибер

Состојки за јуфки:

  • 400 гр брашно
  • јајца
  • сол

Подготовка:

- Advertisement -

За да ги подготвите јуфките земете подлабок сад, додадете брашно и јајца, посолете малку по вкус и замесете тесто. Месете додека не добиете мазно и меко тесто. Покријте и оставете да отстои 15 минути.

Тестото развлечете го со сукало до саканата дебелина и по правило не треба да биде премногу тенко, но не премногу дебело. Исечете го на ленти, па свиткајте ги на крпа и оставете 10 минути малку да се исушат, а потоа исечете ги на коцки во саканата големина. Зелката крупно исечкајте ја, посолете ја и оставете ја да отстои малку.

И сланината исечкајте ја на коцки, па пропржете ја малку на масло. Кромидот и лукот се сечкаат ситно, се додаваат во сланината и се динста се додека не порумени. Додадете ја зелката, истурете вода да ја потопи и динстајте додека зелката не омекне.

Зачинете се по вкус со бибер и сол, по потреба додадете повеќе сол. За тоа време сварете ги јуфките кои ги направивте во вода во која сте додале малку сол. Кога ќе се сварат, додадете ги во зелката, промешајте се и варете заедно уште 5 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!