СЛАТКА ЗЕЛКА без месо – Одлично за црниот дроб, бубрезите, но и за оние кои се анемични!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Денеска се крчка нешто вкусно и здраво – слатка зелка без месо, идеално јадење „со лажица“, особено во сезоната на настинки и грип.

Слатката зелка е идеално јадење во постудените денови бидејќи е полна со минерали и витамини.

Бидејќи е без месо, може да го приготват оние кои почнале да постат.

Состојки:

 • 1 главица зелка (од 1-1,5 кг)
 • 1 поголем компир, ситно исечкан на коцки
 • 2 моркови, исечени на прстени
 • малку корен од целер и пашканат
 • 2 свежи зелени пиперки
 • 1 поголем домат (свеж или варен)
 • 1 лажичка брашно
 • 1 лажичка слатка црвена алева пиперка
 • зачини по желба: сол, бибер, лист целер, магдонос
  масло

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Зелката исечкајте ја на покрупни коцки и половината ставете ја во шерпата, а зеленчукот исечкајте го на прстени или коцки и ставете го во средината на шерпата врз зелката и покријте го со другата половина од зелката.

Додадете лист целер. Истурете до половина вода и варете околу 45-50 минути. Додадете зачини и домати кога ќе се свари зелката. На половина од готвењето се прелива со 30 милилитри масло и црвена слатка алева пиперка.

Истурете малку масло во тавата, додадете брашно и лук. Малку се пропржува, се додава црвениот пипер и веднаш се трга од оган се и се промешува брашното и се прелива во зелката.

Пробајте за вкус, па посолете ако е потребно, побиберете и добро протресете го тенџерето бидејќи зелката не се меша.

На крај додадете една шака сецкан магданос и варете уште малку.

Оставете да крчка уште минута-две и исклучете ја ринглата.

Во продолжение погледнете го видеото каде е објаснета целата постапка.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!