Слатка зелка без месо: И да сакате побрз од овој ручек нема! Здраво и вкусно! 

Вреди да се проба:

Вегетаријанските јадења можат да изгледаат како традиционалните – и тоа е најдобрата комбинација.

Состојки:

  • 1 главица зелка
  • 2 моркови
  • 1 пашканат
  • половина целер
  • 3 домати или сос од домати
  • свеж магдонос и зачин
  • една главица кромид
  • 3 чешниња лук

Подготовка:

На масло пропржете го кромидот, па додадете го останатиот зеленчук зелка, моркови, пашканат, целер и домари кои претходно сте ги исчистиле и исецкале на парчиња.

- Advertisement -

Потоа зачинете по вкус и промешајте. Додадете вода колку да ги прелие сите состојки и варете околу половина час.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!