Сладок ручек без месо: Вариво од зелка за совршен оброк преполн со витамини!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Погледнете што треба да ставите при подготовката на вариво од зелка, за да добиете ручек преполн со витамини, кој е добредојден во студените денови.

Состојки:

 • 1 глава зелка,
 • 2-3 моркови,
 • 1 куп млад кромид,
 • 5-6 чешниња лук,
 • 1 целер,
 • 2-3 компири,
 • зелена пиперка (слатки и лути),
 • 1-2 домати (може да се сварат),
 • сушен зачин,
 • мелен црвен пипер (алева),
 • 1 лажица брашно,
 • масло

Подготовка:

Исечете ја зелката на поголеми коцки и ставете ја половина во шерпа, а зеленчукот исечете го на прстени или коцки и ставете го во средината на шерпата врз зелката и покријте го со другата половина од зелката.

Додадете пиперки, еден лист целер или магдонос. Налијте ја шерпата со вода до половина и варете околу 45-50 минути. Додадете зачини и домати кога зелката ќе се свари и омекне.

- Advertisement -

Во тава на оган истурете малку масло, додадете брашно и ситно сецкано кромидче. Пропржете малку, додадете мелен црвен пипер, промешајте добро и тргнете го од оган и истурете ја смесата во сварената зелка.

Пробајте на вкус, а потоа додадете сол ако е потребно. Исецкајте малку повеќе лисја од магдонос.

Оставете да врие уште една минута, две и исклучете ја ринглата.

Во прилог погледнете го видеото каде е објаснета постапката.

Пријатно јадење!

Извор: Bakina kuhinja

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!