Сладок леб со цимет и сос од јаболко: Никогаш поедноставно, а вкусот и мирисот се вистинска магија!

Вреди да се проба:

Овој сладок леб, наполнет со извонреден сос од јаболка, ќе ве воодушеви за сите времиња.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 156 гр овесна каша
 • 1/4 лажиче сол
 • 2 лажички цимет
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 200 гр шеќер
 • 180 мл сончогледово масло
 • 2 јајца
 • 120 гр грчки јогурт
 • 230 мл сос од јаболко
 • 1/2 лажиче екстракт од ванила

Фил:

- Advertisement -
 • 120 гр шеќер во прав
 • 60 мл сос од јаболко

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови и подмачкајте плех или тава за леб.
Во голем сад измешајте ги брашното, овесот, солта, циметот и прашокот за пециво, а потоа оставете ги настрана.

Во друг сад измешајте ги шеќерот, маслото, јајцата, јогуртот, сосот од јаболка и ванилата, а потоа рачно измешајте ги во сувите состојки и промешајте да се соединат.

Истурете го добиеното тесто во калап и печете околу 45, 50 минути или додека чепкалката за заби што ја вметнувате во средина не излезе чиста. Извадете го од рерна и оставете го настрана.

Изматете го шеќерот во прав и сосот од јаболка. По желба, додадете повеќе шеќер во прав доколку сакате глазурата да биде подебела. Кога лебот малку се олади, истурете го со глазура. Изладете пред јадење.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!