Сладок десерт со џем од сливи: Не сте пробале нешто повкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој сладок десерт е одличен придружник на шолја кафе или шолја чај. Ќе се воодушевите од вкусот и мирисот.

Состојки:

Состојки за пандишпан:

 • 150 грама шеќер
 • 1 лажица  ванилин шеќер
 • 50 мл јогурт
 • 100 мл млеко
 • 100 мл растително масло
 • 180 грама брашно
 • 4 жолчки
 • прашок за пециво
 • мал прстофат сол и цимет
- Advertisement -

Состојки за премачкувње:

 • 1 чаша/200 мл џем од сливи
 • 6 белки
 • 5 лажици шеќер во прав

Подготовка:

Одделете ги јајцата на жолчки и белки. Загрејте ја рерната на 180 степени. Во мала чинија додадете брашно, прашок за пециво, сол и цимет. Во тенџерето измерете ги млекото, јогуртот и маслото. Жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер изматете ги со електричен миксер додека не добиете лесна пенеста смеса.

Измешаните суви состојки наизменично просејте ги во смесата со жолчки и истурете ги течните состојки. Измешајте ги сите состојки и истурете ги во плех 30*40 обложен со хартија за печење и во загреана рерна 25 минути. Бисквитот e готoв кога од него ќе се извади чиста чепкалка за заби.

Во последните 5 минути од печењето почнуваме да го подготвуваме кремот од белка. Изматете ги белките заедно со прстофат сол додека не се стегнат. Потоа додадете шеќер и матете уште 5 минути.

Бисквитот премачкајте го со џем од сливи и покријте го со снег од белки. Ставете ја тавата повторно во загреаната рерна додека горниот дел од белките не порумени – околу 5-8 минути. Изладете го пецивото и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!