СЛАВА СВЕТИ НИКОЛА НЕ МОЖЕ БЕЗ ГРАВ: Направете грав со тајна состојка што го прави совршен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Неизбежното јадење на секоја посна трпеза е пребранац гравот.

Свети Никола е посна гозба и затоа не можеме да замислиме гозба без грав. Секоја домаќинка има свој рецепт кој се разликува по неколку детали, но сега направете го со нане, за да го добиете совршениот вкус на омилениот прилог. Гравот ставете го на маса со различни видови риби, но со крапот најдобро оди.

Состојки:

  • 750 гр бел грав
  • 1 свежа пиперка
  • 2 дцл маслиново масло
  • 6 чешниња лук
  • 600-650 гр кромид
  • 240 гр домати
  • 8 кесички чај од нане
  • 6-8 лажички мелен црвен пипер
  • 6-7 лажички сув зачин

Подготовка:

Потопете го гравот во ладна вода ноќта пред да го готвите. Исплакнете го, истурете вода и варете додека не зоврие. Кога ќе зоврие, оставете го да се готви уште 5 минути, а потоа исипете ја таа вода и прелијте со нова топла вода. Додадете свежи пиперки исчистени од семки и стебленца.

- Advertisement -

Доколку е потребно, одвреме-навреме додавајте вода. Кога гравот е готов, пиперките ќе бидат целосно сварени, па извадете ги. Сварениот грав процедете го и зачувајте ја течноста. Во посебна тава ставете лук и кромид со 2 дцл маслиново масло. Кога кромидот е готов, додадете го сечканиот излупен домат.

Мешајте уште малку, па исклучете го огнот. Исечете кесички чај од нане и истурете ја содржината во тенџере со кромид. Додадете мелен црвен пипер и сув зачин. Во шерпата со гравот истурете ја смесата од кромидот. Додадете 6 дцл течност во која сте го свариле гравот. Убаво промешајте, истурете во лесно подмачкан огноотпорен сад и печете на 200 ° C околу 35 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!