Сируп од грозје: Неодолив пијалок од најпознатото есенско овошје!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сирупот од грозје ќе биде вашиот нов омилен пијалок.

Состојки:

 • 3 кг грозје/ зрна од грозје
 • 500 грама шеќер на литар варен сок
 • 2 стапчиња цимет
 • 10 каранфилчиња
 • сок од еден голем лимон
 • 2 x кесички ванилин шеќер

Состојки за џин и тоник од грозје:

 • 30-40 мл сируп од грозје
 • 1 дцл тоник
 • 20-30 мл џин
 • 3-4 лажици сок од лимон
 • 1 парче лимон
 • неколку зрна грозје
 • листови од нане

Подготовка:

- Advertisement -

Чистите шишиња заедно со капаците ставете ги во рерна загреана на 100 степени најмалку 10-15 минути за да се стерилизираат. Брзо исплакнете ги гроздовите и ставете ги во сад и истурете вода колку да ги покрие 2-3 см. Додадете цимет, каранфилче и сварете.

Гответе на тивок оган 30 минути. Потоа исцедете. Доколку сакате, можете повторно да го исцедите многу ситно преку газа. Измерете го сокот и додадете 500 грама шеќер на секој литар течност. Додадете го ванилиниот шеќер и вратете го на шпорет и оставете да зоврие.

Оставете го на страна, измешајте го сокот од лимон и веднаш истурете во шишиња. Добро затворете ги и оставете го сирупот да се излади. За џин и тоник од грозје, едноставно измешајте ги состојките и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!