Сиромашна пита: Мора да го запишете овој рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Секоја куќа ги има овие состојки, и тие можат да ви помогнат да направите феноменален ручек.

Состојки:

  • 850 гр брашно
  • 450-500мл млака вода
  • 125мл масло
  • 1 лажичка оцет
  • путер
  • 350 грсирење
  • 2 јајца
  • 100 мл млеко

Подготовка:

Во сад ставете, млака вода, оцет, сол, масло и брашното на крај полека го додавајте и мешајте со дрвена лажица, на крај продолжете да месите со рака. Замесете тесто и откако ќе го замесите оставете го 15 минути на страна да се одмори, покријте го со крпа.

Откако ќе одмори тестото, разделете го на 12 еднакви делови. Од нив почнете да расукувате помали кругови кори. Секоја кора расукувајте ја уште малку и тие ќе ги редите во садот за печење.

- Advertisement -

За филот кој се става помеѓу секоја кора, изматете ги двете јајца со 350 гр сирење. Корите се редат во садот за печење така што, се става кора, се премачкува со растопен путер или маргарин , се става од филот и се така се редат корите до потрошување.

Последната кора одозгора се премачкува со маргарин, и така се сече тестото на квадрати. Се прелива со 100 мл млеко и се пече на 200 степени 30-35 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!