Сигурно ќе се сетите на овој СТАР КУЛИНАРСКИ РЕЦЕПТ: Еве како можете да го направите!

Вреди да се проба:

Брз ручек кој сите го сакаат. Ова јадење ќе ви ги разбуди сетилата од детството. Сигурно нема дом во кој не е направено барем еднаш, најчесто од нашите макји.

Состојки:

  • 2 големи пиперки
  • 3 средни кромида
  • 1 кг домати
  • 3 јајца
  • сол

Подготовка:

Загрејте го маслото во тава, а потоа додадете ситно исечен кромид. Покријте и пржете на тивок оган.  Додека кромидот се пржи, додадете сецкана пиперка и покријте повторно.

- Advertisement -

По некое време, додадете ги доматите и продолжете да готвите, но не враќајте го капакот. Додадете сол ако е потребно. Кога ќе ги ставите доматите, варете на тивок оган околу еден час. Потоа додадете изматени јајца, оставете уште малку на шпоретот, па исклучете го. Не тргајте го веднаш, но оставете уште 2-3 минути.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!