Се мачка на леб, а можете да го служите и со месо: Додадете го ова во грчки јогурт и ќе добиете совршен намаз

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Само неколку намирници се неопходни за овој прекрасен намаз кој одговара буквално со се. Ви препорачуваме најпрво да го испробате овој намаз со печено или пржено месо.

Уживајте во вкусот!

Состојки:

  • 1 лажица масло
  • 3 млади кромидчиња (одделен бел и зелен дел)
  • половина лажичка сол
  • 1 авокадо
  • 200 гр грчки јогурт

За сервирање:

  • Чипс, тортиља пита или такос (по избор)

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте го маслото на средна топлина. Додадете малку сол заедно со белиот дел од младото кромидче, сецкан на ситно. Пржете околу 3 минути, со постојано мешање, додека кромидот не зарумени.

Пренесете го пржениот млад кромид во сад со средна големина и додадете едно авокадо, грчки јогурт и преостаната сол. Добро измешајте за да се соединат состојките, а авокадото лесно изгмечете го така да ви останат мали парченца во смесата.

Пробајте го добиениот намаз и по потреба додавајте уште зачини, како и зелениот дел од младото кромидче, сецкан на ситно.

Послужете со такос, тортиља или чипс.

Добар апетит!
Извор: Stvar ukusa

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!