Сецкано месо меко како душа во сос што никој не може да го заборави!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако е потребно извесно време да се почека месото да омекне доволно за лесно да се раздели, трпението се наградува со совршен вкус …

Говедско месо што се крчка во сосот додека не омекне доволно за да може да се цепка, својата сладост ја должи на миризливите зачини, но и на маслинките. Традиционално се служи со ориз или грав.

Состојки:

 • 1,2 кг говедско месо
 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 глави кромид
 • 2 пиперки
 • 2 лажички сол
 • 8 чешниња лук
 • 2 дл суво бело вино
 • 4 лажички слатка мелена пиперка
 • 1 лажица оригано
 • 2 лажички мелен ким
 • 1 лажичка свежо мелен црн пипер
 • 1/2 лажичка кајаен пипер
 • 800 мл излупени домати
 • 2 ловорови лисја
 • ¾ чаша со маслинки без семки
 • 2 лажички бел оцет

Подготовка:

Исушете го месото со хартиени крпи. Загрејте го маслото во голем загреан сад. Пржете го месото, повремено вртејќи додека не порумени од двете страни, по 5-7 минути на секоја страна. Префрлете се на чинија.

- Advertisement -

Исечканиот кромид се пржи во маслиново масло, потоа се додава пиперка и солта, повремено мешајќи додека не омекне и добие боја, 12-14 минути. Додадете сецкан лук и пржете, мешајќи често 3-5 минути. Истурете вино и варете, мешајќи повремено, додека алкохолот не испари.

Додадете мелена пиперка, оригано, ким, бибер и кајаен пипер и пржете мешајќи околу 1 минута. Додадете ги доматите и оставете да зоврие и варете, мешајќи повремено, додека течноста не се намали за половина, околу 5 минути.

Префрлете го месото во сад за печење, истурете го сосот од домати, додадете ловоров лист. Покријте и печете во рерна на 180 ° C околу три часа, додека месото не омекне за лесно да се кине. Оставете да се излади 15 минути.

Отстранете го вишокот маснотии од сосот и отстранете го ловоровиот лист. Користејќи две вилушки, поделете го месото на парченца и измешајте ги маслинките и оцетот. Послужете со ориз, варен грав или салата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!