Сендвичиња со пилешко и сос зазики

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзи грчки сендвичи со пилешко и сос зазики. Овој рецепт за мини пилешки хамбургери ќе ви стане омилен и ќе го подготвите кој знае колку пати. Нешто како мини гиро со пилешко и сос од зазики.

Се прави брзо и одлично е за средби кај што треба брзо да подготвите нешто, некои родендени или само одлична идеја за ручек или вечера.
Вкусот е токму онаков каков што посакувате да излезе. Навистина мора да се обидете.

Состојки:

За сос зазики:

 • Свежа краставица (околу 400 гр)
 • 5гр сол
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • Прстофат копра
 • Бибер
 • 250 гр грчки јогурт
- Advertisement -

Брзи грчки колачи:

 • 500 гр бело брашно
 • 1 пакетче прашок за пециво
 • 1 лажица  маслиново масло
 • 100гр путер
 • 50 мл ладна вода
 • 200 гр грчки јогурт

За премачкување: јајце

За попрскување: сусам

Фил: 

 • Пилешко или мисирка
 • Малку сол и бибер
 • 50 гр брашно
 • 2 јајца
 • Лебни трошки и малку сусам
 • Масло за пржење
 • Маслинки за украсување на крајот

Подготовка:

За зазики сос треба да излупите свежа краставица. Изрендајте, посолете и промешајте и оставете да отстои на собна температура до 10 минути.По истекот на времето, исцедете ја краставицата добро, така што целата течност ќе излезе, а потоа ставете ја краставицата во сад.Сега додадете исечен лук, маслиново масло, копра, бибер и грчки јогурт и добро промешајте. Ова да се ​​чува во фрижидер покриено до употреба.

Сега подгответе брзи грчки колачи. Во еден сад измешајте ги сувите состојки, односно брашното, солта и прашокот за пециво. Растопете го путерот во тенџере со маслиново масло и веднаш штом се стопи, тргнете го од оган.Додадете грчки јогурт, малку ладна вода и добро измешајте, па додадете во претходната смеса со брашно и измесете топче тесто. Тестото веднаш поделете го на 16 еднакви топчиња. Секоја топка тежи околу 55 грама.

Распоредете ги обликуваните топчиња на претходно намастен лист, па премачкајте со изматено јајце и посипете со сусам, лен, чиа семе и слично.
Нема потреба да чекате да нарасне, ставете ги овие брзи колачиња веднаш во рерна.

Грчките инстант колачи се печат околу 18-20 минути без вентилатор на 200 Ц.Откако пецивата ќе станат златно жолти, извадете ги и оставете ги да се оладат дваесетина минути.

Додека печивата се ладат, подгответе го пилешкото. Ова е всушност рецепт и трик за тоа како брзо да пржете пилешко. Може да користите и мисиркино месо. Исечете го месото на парчиња со средна големина. Додадете сол, додадете брашно и промешајте.Изматете ги јајцата добро и прелијте со пилешкото или мисирката и добро измешајте. Се тркалаат индивидуално секое парче во трошки од леб  на кој по избор можете да додадете малку сусам.Пржете неколку минути во длабок сад и оставете ги на кратко на салфетка да се исцедат.

Сега печивото веќе е оладено. Се сече на половина и се става мала лажичка сос цасики, па пилешко/мисиркино месо, повторно малку сос и се реди зелена салата одозгора.

Ставете парче домат или фета над салатата и покријте го со другата половина  од пецивото и прицврстете се со чепкалка за заби. На врвот на чепкалката можете да боцнете по една маслинка на секое сендвиче.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!