Семето од коприва е моќен народен лек: Рецепт за третман на анемија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Копривата е позната по својата исцелување, а посебно се нагласува семето на коприва. Колку е помлада копривата, нејзината медицинска корист расте.

Во народната медицина, семето од коприва се користи во анемија, но и во многу други здравствени проблеми. Го стабилизира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува срцето и белите дробови и го задржува здравјето на коските!

- Advertisement -

Семето од коприва помага при:

– Зајакнување на имунитетот – третман на анемија – уринарни инфекции – Регулација на холестерол и зајакнување на коските- Чистење на црниот дроб и крвта – Ревматски проблеми – Промовирање на работата на надбубрежните жлезди и ендокрини системи – подигање на либидо

Состојки:

  • 500 гр квалитетен мед
  • 100 гр мелено семе од коприва

Подготовка:

Измешајте ги овие две состојки и оставете така во теглата. Пред секое консумирање промешајте ја содржината, бидејќи може семето да исплива на површината. Консумирајте по една лажица два пати на ден.

Можете исто така да додадете исцеден лимон и сецкано овошје. Овој витамински микс ќе го подигне вашиот имунитет и нивото на енергија. Доволно е да се земе една, до две, лажички дневно.

Можете исто така да го ставите семето во јогурт или смути. Многумина сметаат дека доколку се консумира со млечни продукти нема да има ефект, но праксата покажала различно, па така можете да го консумирате и со јогурт.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!