СЕЛСКО МЕСО на традиционален македонски начин

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова јадење од балканските простори може да се јаде во секоја доба од годината. Лесно е за подготовка има извонреден вкус што ги задоволува сетилата и на најпребирливите.

Еве еден традиционален рецепт, направете вкусно селско месо за ручек.

Потребни состојки:

 • 1 гр. свин­ско месо
 • 2 суви пиперки
 • 500 гр. печурки
 • сол, бибер, сув магдонос, нане, оригано, црвен пипер
 • 2 чешњиња лук
 • 2-3 кромид
 • малку буко­вец
 • 30 мл. бело вино
 • 500 мл доматно пире (по потреба
 • 200 гр. кашкавал (се додава по желба)
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

Најпрво местото се сече на мали ситни коцки и се става во загреана тава, со масло, да се пржи. По желба можете да го приготвувате мешавина од повеќе видови месо (телешко, свинско или пилешко).

- Advertisement -

Откако малку ќе се запржи месото, во истиот сад се додава ситно исечканиот кромид се продолжува со пржење, додека да омекне кромидот. Потоа се додаваат свежите печурки заедно со сечкани суви пиперки и се пропржуваат.

После печурките се додаваат зачини, нане, магдонос, црвен пипер, бибер и црвена лута пиперка. Сето тоа заедно се пржи на оган оган околу 10 минути додека аромите не се сеодинат.

Потоа се додава 30 мл бело вино и се остава на среден оган да се динста со затворен капак.

Во текот на динстањето по потреба се додава доматното пире. Се динста 45-50 минути се додека содржината во тавата се згусне.

На крајот, се прави запршка од брашно со црвен пипер. Кога ќе добиете хомогена смеса се додава сол, црн бибер, ситно сецкан лук.

Во земјена тава за печење, се става целата смеса од месото заедно со печурките и зачините. Со лажица, убаво се промешува се заедно.

Месото во тавата се поросува со буковец, над него се става магдонос и се додава готовата запршка. Веднаш потоа тавата се става во рерна, јадењето да се потпече околу 20-30 минути на 200 степени целзиусови.

По ваша желба може да се додаде и кашкавал пред самиот крај, колку да се растопи и да фати кора. На крај се поросува со ситно сецкан свеж магдонос.

Се служи топло, со чаша добро црно вино.

Добар Апетит!!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!