СЕЛСКИ ШНИЦЛИ ПОДОБРИ ОД ЛОВЕЧКИ: Чорбата ги прави супер меки, а една состојка дава пикантност!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Селските шницли се толку меки што се распаѓаат во устата.

Ако правите селски шницли за ручек, дефинитивно нема да погрешите. Поубави се и од ловечките бидејќи се динстаат во чорба што ги прави меки, а на крајот се додава и сувата пиперка која дава пикантност. Ако не сакате лути, користете обични суви пиперки. Овие феноменални шницли можете да ги послужите со пире од компири или пире од грашок.

Состојки:

  • 4 свински шницли
  • 4 суви лути пиперки
  • 3 лажици масло
  • 1-2 чешниња лук
  • копар
  • 1 коцка супа

Подготовка:

- Advertisement -

Исчукајте ги шницлите со чекан за месо и зачинете по вкус. Пропржете ги во тавче од двете страни, па додајте коцка супа што сте ја раствориле во вода. Ако имате подготвена супа уште подобро, користете ја наместо коцки.

Сувите пиперки измијте ги и исечкајте ги, па потопете ги во врела вода. Оставете да отстојат неколку минути. Сувите пиперки исечкајте ги и наредете ги околу месото. Ако немате суви, можете да користите и свежи, само тогаш не мора да ги омекнувате во вода. Кон крајот додадете сечкан лук и копар и динстајте уште 5 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!