Селски мекици за 30 минути – Брз појадок пред работа

Вреди да се проба:

ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини. Состојки: 5 кг црвен пипер 2...

Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива. Состојки: 500 мл слатка павлака 500 мл кисела павлака 150 г шеќер 160 г...

Ова се највкусните брзи сендвичи: Појадок или вечера за само 10 минути!

Многу вкусни лепчиња, кои се приготвуваат за многу кратко време. Состојки: 150 г рендан кашкавал 150 г шунка сечена на коцки 2 тријаголници топено сирење...

Вкусно и ефтино јадење на многу едноставен начин – Печено ПИЛЕШКО ВО СОС!

Ова е едно убаво и вкусно јадење, кое се приготвува едноставно, од многу малку состојки, а се добива врвен специјалитет. Состојки: 1 кг пилешко месо...

Појадокот е најважниот оброк во денот, никако не го прескокнувајте – вака постојано апелираат лекарите.  Но со брзото темпо на живот и големиот број обврски, многумина често немаат време да си направат нешто вкусно наутро.

Доколку ви останат вишок минути можете да си ги направете највкусните селски мкици.

Потребни состојки:

  • 100 мл. млеко,
  • 1 јајце,
  • 1/2 пакување квасец
  • 1 лажичка сол,
  • 1 лажичка шеќер,
  • 2 лажици масло,
  • 1/2 канчиња кисело млеко,
  • 1 прстофат сода бикарбона и
  • 500 гр. брашно.

Начин на подготовка:

Се мешаат сите суви состојки, па се мати јајце со кисело млеко и се додава сода, а потоа млеко и масло. Се мешаат смесите.

- Advertisement -

Се замесува тесто со раце, па се остава 30 минути. Се вадат мекици со намастени раце и се пржат во врело масло. И тоа е тоа.

Вака ќе ги подготвите највкусните мекици кои ќе ве потсетат на детството кога нашите баби ни ги правеа на село.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа...

КРЕМАСТА ПАСТА СО ПИЛЕШКО: Идеален летен ручек подготвен за половина час!

Брзо и вкусно. Пилешко и тестенини - ветувачка комбинација. Состојки: 2 стека пилешки гради 300 гр шери домати 200 гр фета сирење 2 чешниња лук ...

Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Мора да го пробате ова! Состојки за кора: 9 белки од јајца 200 гр шеќер 1 жолчка 1 лажица брашно 1 лажица какао 150 гр...

Дали сте пробале ЧОКОЛАДНИ ПУКАНКИ: Еве како да ги подготвите за вашето друштво вечерва!

Слатките пуканки се полн погодок! Досега веројатно сте пробале пуканки со разни додатоци, путер, лути пиперки, пилешки зачини или многу други солени додатоци за...

Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства. Состојки: 3 килограми јагоди 5 литри вода 600 грама шеќер 3 лимонтуси Подготовка: За да го...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!