Селски лепчиња полнети со сирење: Идеални за вечера, појадок, пикник или ужина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставно и толку добро.

Филот е сирење а може да биде и ваш, по избор. Се печат со многу малку масло, за да не се мрсни, а тестото е меко и кога се ладни, па и да останат неизедени од вечерата, сепак следниот ден се одлични.

Состојки:

  • 500 гр меко брашно + за месење
  • 1 лажица шеќер
  • 7 гр сув квасец или 25 гр свеж квасец
  • 1 лажица сол
  • 50 мл масло
  • 300 мл вода
  • 3 брикети одмрзнат спанаќ или ситно сечкан свеж спанаќ, можете и да го обарите
  • 400 гр сирење за полнење по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад се става брашното, се додава шеќерот и квасецот и се меша. Потоа додадете сол, речиси целото масло и прелијте со вода. Со миксер се меша колку што е можно, па се замесува тесто. Тестото сепак ќе биде лепливо, па посипете го со една рака брашно и замесете.

Сега прелијте го остатокот од маслото, малку измешајте и оставете да отстои 30-60 минути на топло место. Добиеното тесто замесете го со малку брашно, само завиткајте го и поделете го на 10 дела. Секој дел формирајте го во топка. Подгответе го филот од сирење и спанаќ, само измешајте ги.

Секое топче развлечете го тенко, со дијаметар од 20-25 см и од едната страна ставете го филот. Преклопете ја другата страна и притиснете. Направете го тоа со сите 10 топчиња. Покријте со крпа додека ја подготвувате тавата и загрејте го маслото во неа. Загрејте на појак оган, но не на најжешко. Истурете малку масло да се подмачка тавата.

Ставете лепче да се пече, па горната страна премачкајте ја со масло. Свртете по една минута. Времето за печење е околу 4 минути. Испечените лепчиња ставете ги на салфетка и послужете ги топли.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!