Селска тава со син патлиџан – Одличен предлог за прекрасен ручек со извонреден вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Изненадете го семејството со еден прекрасен и лесен ручек, подгответе вкусна и уникатна селска тава од син патлиџан.

Потребни состојки:

  • 1кг син патлиџан
  • 1главица кромид ситно сецкан
  • 3 чешниња лук, ситно сецкан
  • 1кг домати сецкани
  • мелен црн пипер
  • сол
  • брашно
  • 225мл масло
  • 125 гр бело сирење

Начин на подготовка:

Синиот патлиџан се сече на тркалца, се посолува и се остава да одстои 20 минути да ја испушти течноста.

На 1 лажица масло се пржи кромидот, а потоа се додава црвениот домат, лукот и малку сол и црн пипер. Се вари 30минути. После се пасираaт доматите и повторно се вари смесата за да се згусти сосот.

- Advertisement -

Откако синиот патлиџан ќе пушти вода и отстои некои време се премива со ладна вода и се бришат со кујнска хартија.

Патлиџаните се валаат во брашно и се пржат на масло.

Пржените патлиџани се редат во земјена тава, се става малку од сосот и сирење исечено на тенки ливчиња. Вториот ред повторно се редат патлиџани, па се става од сосот и се така додека се потрошат сините патлиџани.

На крај се прелива со сос и се одозгора се завршува со рендано сирење. Се става во загреана рерна на 200 ºC да се запече, околу 25минути.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!