Свинско месо во сос од домати лук и магдонос – Прекрасен ручек за целото семејство!

Вреди да се проба:

Еве како да подготвите вкусно свинско месо на еден поинаков начин.

Потребни состојки:

  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 кромид, сецкан на ситно
  • 700 гр свинско филе
  • Сол и бибер по вкус
  • 1 лажичка кари во прав
  • 1 чешне лук, истолчен
  • 1 лажица свеж магдонос, ситно сецкан
  • Сок од 1 лимон
  • 4 домати, ситно сецкани

Подготовка:

Загрејте 3 лажици маслиново масло во длабока тава на висока температура. Во него, пржете го кромидот 3 минути, со постојано мешање.

- Advertisement -

Насечете го свинското филе на ситни коцки. Истурете го преостанатото маслиново масло. Додадете го исецканото свинско месо во тавата. Мешајте додека не зарумени месото или околу 5 минути.

Зачинете со сол и бибер и промешајте. Додадете кари, лук и магдонос. Промешајте една минута додека лукот не омекне.

Зачинете со сок од лимон и додадете ги исецканите домати. Намалете ја топлината и гответе 15 минути со повремено мешање.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!