СВИНСКО ВО СОС од рерна: Најсочното месо што сте го пробале!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меко и сочно месо кое се подготвува во рерна, за сите оние жени кои немаат многу време, а сакаат нивното семејство да има вкусен оброк…

Со оваа подготовка имате многу слободно време кое можете да го искористите за приготвување прилози, салата, можеби дури и торта. Добро оди со ориз, секаков вид рижото и компири.

Состојки:

  • 6 големи парчиња врат (околу 1,2 кг)
  • 1 лажица сув зачин
  • 1 лажица сушен лист магдонос
  • 1 лажичка сушен босилек
  • 2 ловорови листови
  • 1 лажица мелен црвен пипер
  • 500 мл вода + 300 мл
  • 2 лажички брашно
  • 2 лажички сол

Подготовка:

- Advertisement -

Вклучете ја рерната на 200 степени. Месото се става во тавче, се посипува со суви зачини, листовите од магдонос, босилек и ловоров лист. Потоа истурете 500 мл вода. Ставете во рерна да се пече еден час.

Завртете неколку пати за време на печењето. По еден час измешајте 300 мл вода, брашно, црвен пипер и сол. Прелијте го месото, протресете ја тавата и вратете уште 30 минути да се пече. Протресете ја тавата пред сервирање за да се изедначи сосот. Послужете топло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!