СВЕЧЕНА САЛАТА ЗА НОВОГОДИШНА НОЌ: Направена од пилешко, компири и сирење и лесна за украсување!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете празнична салата од вашите омилени состојки, како што се компири, пилешко и сирење.

Оваа празнична салата ќе ја збогати секоја празнична трпеза. Вкусот е фантастичен, а за да изгледа толку убаво не ви треба ништо повеќе од калап за торта. Оваа украсна салата ќе им се допадне на сите, а вие ќе ја послужите со некое друго мезе.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 3 компири
  • 1 морков
  • 1 кромид
  • 20 мл оцет
  • 2-3 кисели краставички
  • 3-4 маслинки
  • 250 гр чадено пилешко
  • 200 гр чадено сирење
  • мајонез

Подготовка:

Исечкајте го кромидот, па ставете го во сад и прелијте го со оцедот и водата. Оставете неколку минути. Потоа на дното на калапот ставете рендан компир, слој мајонез и мариниран кромид (пред тоа исцедете го).

- Advertisement -

Потоа ставете сечкано пилешко, па слој мајонез. Потоа додадете ги сечканите кисели краставички и ренданиот морков, па слој мајонез. Изрендајте го сирењето, па слој мајонез и изренданите јајца.

Покријте со проѕирна фолија и ставете го во фрижидер преку ноќ. Украсете со сечкани маслинки, магдонос и калинка.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!