Свечена пилешка пита – од сите најдобра!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Извонреден појадок или предјадење за секоја прилика!

Потребни состојки:

 • 1,5 децилитар млеко
 • 1,5 дл. вода
 • сол по вкус
 • 400 гр. брашно

За фил:

 • 500 гр. пилешко филе
 • 1 главица кромид
 • 80 гр. свинска печеница
 • 1/2 лажички сецкан босилек
 • 1/2 лажички сецкан магдонос
 • 1 чешне лук
 • 2 јајца
 • 40 гр. рендан пармезан
 • 1,5 дл. павлака за готвење
 • 1/2 чашка коњак (25мл.)
 • 1 лажичка сенф
 • 2 лажички масло
 • сол по вкус

Начин на подготовка:

Измешајте го маслото со млеко, вода и прстофат сол, додадете го брашното и замесете тесто. Покријте го со провидна фолија и ставете во фрижидер околу половина час.

- Advertisement -

За подготовка на филот, пропржете го кромидот и лукот на малку масло, додадете две лажици вода и динстајте додека испари течноста. Покачете ја температура на готвење, додадете го пилешкото филе насечено на коцки и ситно сецканата свинска печеница. Пржете 3-4 минути.

Зачинете и прелијте со дадената количин коњак. Кога коњакот ќе испари додадете ја павлаката. После пет минути додадете го ситно сецканиот босилек и магдонос. На крај во оладената смеса измешајте 2 јајца и пармезан.

Размесете 2/3 од тестото во дебелина од 3-4 милиметри и префрлете го во намаслен плех. Избоцкајте го дното со виљушка, премачкајте го со сенф и истурете го подготвениот фил. Покријте ја површината со лентички од преостанатото тесто.

Печете 45 минути на 180 степени.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!